Vyzkoušela jsem Tinder !
29 března, 2015
Proč ze mě nebude digitální nomád…
28 května, 2015

Digitálně satirický blog má svého prvního hosta! Je jím Petra Tomčalová, která představí projekt www.edegustace.cz a bude sdílet zajímavé zážitky přímo „z natáčení“ on-line degustací.

Je to prostě tak. Když si dávám pravidelně na konci dne sklenku kvalitního vína, mám pocit, že svět je mnohem příjemnější, než by se na první pohled zdálo. Asi jako dnes skoro každý pracuji s internetem, proto myšlenka spojení vína a internetu byla pro mě automatickým vyústěním toho, jak žiji. V naší vinařské rodině se už naštěstí dávno upustilo od kopání s motykou ve vinici, protože tyto práce nahradila technika a vinaři se obecně více zaměřují na to, jak vyrobit ta nejlepší vína.

Když natáčíme degustace v přímém přenosu, někdy je mi těch vinařů i líto. Ze začátku jsou hodně nervózní, protože neví, jak se mají před kamerou správně chovat, co mají o víně vyprávět, aby jejich projev byl co nejlepší – protože každý vinař je přesvědčen o tom, že jeho víno je to nejlepší. Uvědomují si, že už to není jen skupinka třiceti osob, pro které dělají degustaci, ale stovky milovníků vína, kteří degustaci sledují a ochutnávají víno s nimi.

Víno se při degustacích pije v reálu, není to jen „naoko“, a proto vzniká při natáčení spousta zajímavých situací, které se prostě nedají vymyslet a musí se před kamerou zahrát do outu. Navíc když ještě skupinka osob, které stojí před kamerou, nemá vůbec žádné zkušenosti s tím, jak by měl takový projev vypadat, a ještě ke všemu je pod vlivem alkoholu, je to pak zajímavá podívaná. Každý se chce zachovat korektně, ale po sedmém vzorku vína už to jaksi nejde.

Když jsem začínala s degustacemi (ze začátku osobně jako moderátorka), dostala jsem záchvat smíchu hned při první degustaci. Musela jsem dokonce na chvilku odejít, protože to nešlo zastavit. Sommelier, který se účastní spolu s vinařem živého přenosu, měl totiž poznámku, že jak se teď všude na televizních kanálech jen vaří, je to asi takový trend, jako když se před několika lety točily seriály z nemocničního prostředí, kde zase pořád někoho operovali. Když přijde prý večer domů a zapne televizi, tak z patnácti kanálů je čtrnáct o vaření a patnáctý mu nefunguje.

Dalšího vinaře překvapilo, že v dotazech, které diváci v průběhu přenosu zasílají, někdo blahopřál jeho mamince k narozeninám. On na ně zapomněl a byl to pro něj šok. Moderátorka situaci zachránila, vinař mamince popřál v živém přenosu spolu se všemi účinkujícími a bylo to naprosto úžasné. Mamince pak nakonec vůbec nevadilo, že zapomněl, když jí tak krásně popřál před všemi diváky. Jak vidíte, máme tedy zážitky nejrůznějšího druhu.

Jsem nyní moc ráda, že už nestojím před kamerou, ale za ní a režírují svými posunky průběh živého přenosu. Po skončení natáčení si všichni oddychneme a jak to tak bývá, zastaví se za námi i kamarádi a dopijeme zbývající láhve vín. Hodnotíme degustaci, co kdo řekl navíc nebo neřekl vůbec, smějeme se některým výrokům a máme z toho další netradiční zážitek s vínem.

Tak snad jsem Vám trochu nastínila zákulisí tohoto projektu a možná Vás to i trochu pobavilo. Každé natáčení vyžaduje prostě určitou dávku improvizace. Pokud byste chtěli vidět naše snažení v přímém přenosu, tak to určitě vyzkoušejte. Zábava zaručena.

Věra Kepková
Věra Kepková
Online Marketing Manager ve firmě WTFdigital, s.r.o.

Comments are closed.

KONTAKT