![](https://verakepkova.cz/wp-content/uploads/2015/05/FBapp1.png)
Proč ze mě nebude digitální nomád…
28 května, 2015![](https://verakepkova.cz/wp-content/uploads/2015/07/ummland.png)
Právo Šária na sociálních sítích?
26 července, 2015Senioři. Jejich chování na internetu by byl velice zajímavý námět na nějaký výzkum a je to určitě téma na víc než jeden článek na blogu. Musím se tedy omezit na pár vzorků z mého okolí, kterým je 55 a více, zapátrám v internetových diskuzích, popř. na speciálních webech. Pouhým okem se mi tato skupina na internetu zdá trochu extremistická. Buď internet milují, anebo o něm nechtějí ani slyšet. Průměr se mi špatně hledá.
Začnu úvahou. Ne každý důchodce je ve svém věku předurčen pro práci s počítačem. Musí být splněny dvě základní podmínky. Zaprvé, musí mít aspoň trochu kladný vztah k technice. To se dá poznat podle toho, že například vlastní chytrý telefon. (Nebudeme brát v úvahu speciální telefony určené pro seniory, jako je např. Aligator A870.)
Zadruhé, důchodce musí být v relativně dobré zdravotní kondici. Hlavně tedy potřebuje mít dobrý zrak (aby na obrazovku pořádně viděl), žádný třas v rukou (aby se mu dobře psalo a ovládala myš) a co si budeme povídat, schopnost udržet moč je také devízou.
Moje známá Milena, které už je hodně přes šedesát, je příkladem důchodkyně, která si s počítačem rozumí a na internetu je dle jejích slov poměrně často. Nemá sice profil na Facebooku, což je mimochodem pro tuto skupinu typické. Facebook má pro uživatele bez tak kolonku jen do 65 let a i tu bude muset časem trochu přizpůsobit vzhledem ke stále prodlužující se délce života. Teď se ale zaměříme na to, co myslí Milena slovem často. „No, občas napíšu nějaký e-mail, když něco potřebuji, a nedávno jsem objevila Slevomat. Tam jsou dobrý slevy, ale co se nákupu kupónu týká, tak to už mi musí udělat syn.“
Tohle potvrzuje i jeden ze závěrů diplomové práce Mgr. Kateřiny Kamarádové, která se detailněji zaměřila na práci seniorů s počítačem a internetem. Její diplomová práce je k dispozici na http://bit.ly/1Cipkah. Mimojiné dochází k závěru, že senioři obecně nemají na internetu pocit bezpečí a málokdy používají elektronické bankovnictví. Když si k tomu navíc připočteme, že typický senior se obvykle dívá na televizní zprávy v 19:30 (tzv. Krvásek), kde se to kriminalitou včetně té internetové jen hemží, tak se jim vlastně ani nemůžeme divit.
Trochu jsem rešeršovala portály určené seniorům a zaujal mě portál www.sedesatka.cz, který má v logu trefně brýle a je určený všem seniorům, kteří chtějí aktivně komunikovat se svými vrstevníky. Přehledné menu, velký font písma a témata jako zdraví, rodina či životní příběhy… Dokonce jsou na i FB. Možná jim tu chybí rubrika aktuální slev v různých supermarketech, to by se určitě v této komunitě ujalo. Když nad tím tak přemýšlím, možná je tohle příležitost pro nějakou aplikaci do mobilu… Dále zde mají tady i členskou sekci a různé praktické návody nebo zobrazení prémiového obsahu.
Obecně vzato, je tu znát pokrok za ta léta. Když si vybavíte film Slunce, seno, erotika, farář Otík dostal od spřátelené italské fary počítač. Měl ho první ve vesnici a bylo to velké haló. A vzpomínáte, co s ním ten šibal dělal? Internet tehdy ještě nebyl, a tak Otík aspoň zaznamenával v jakémsi předpotopním programu (možná MS DOS?) žhavé drby ve vesnici. Všichni mu ho záviděli! Dnes je situace trošku jiná. Dnes už na vesnici najdete víc důchodců, kteří vlastní osobní počítač. A kdybyste se mě zeptali, jak mi daří prodávat můj online kurz o Facebooku, tak Vám odpovím, že to není vůbec špatné – zvláště když se zaměříte na tuto cílovku. Jó, a platí spíše převodem.