Malí učitelé na velkém internetu

Zavedeme „OFFLINE Fridays“
30 září, 2014
Ze života v aplikační bublině
1 prosince, 2014

To jsem zase jednou prokrastinovala na Youtube a nějakou náhodou jsem narazila na rádoby vzdělávací kanál jednoho chlapce, který ve svém požehnaném věku kolem 15ti let umí ovládat Youtube kanál zřejmě lépe než moji vlastní rodiče, o prarodičích nemluvě.  Malá ukázka jeho tvorby je na tomto odkazu.. Takovýchto rádoby vzdělávacích videí je český internet plný, v méně či více kvalitně zpracovaných videích se dozvíte, jak udělat nebo nastavit to či ono a většinou Vás tím vším provede „pařič“ počítačových her.

Co mě ale, jakožto člověka, který 3 roky studoval sociologii, hned přivedlo v údiv, je věk těchto malých „učitelů“. Přijde mi to poměrně vtipné, jak jsou mladí a jak mají pocit, že musí své znalosti a dovednosti sdílet s komunitou. Další věc, která je pro tato dítka typická, je záliba v hraní počítačových her. Když si Youtube kanál tohoto klučiny rozkliknete, tak zjistíte, že je přihlášen k odběru různých her na internetu od Minecraft po Geogerrs.

Je to tak. Bez počítače neudělá dnešní generace ani ránu. A touha mít vlastní počítač může být velice silná – a to už v relativně útlém věku. Nevím, zda jste slyšeli o případu jedenáctiletého Tomáška Vejmoly, který se v médiích objevil v lednu tohoto roku. Tomášek prostě zatoužil po počítači, ale jeho rodiče mu ho nechtěli koupit. Normální jedenáctileté děcko by bylo asi chvíli smutné a pak by chodilo na „písíčko“ k nějakému klukovi od sousedů a čekalo, až mu ho koupí rodiče.

Tohle ale nebyla Tomáškova reakce. Ten si prostě řekl, že si na počítač vydělá sám tím, že bude vyrábět křížaly. A tak místo hraní se svými vrstevníky sbíral a sušil jablka, které pak s pomocí rodičů na internetu prodával. A musela to být docela fuška, protože balíček prodával za 40 korun a nový počítač stál 24 000 korun. Nicméně povedlo se. Tomášek si nakonec počítač koupil a věřím, že ještě dva roky počká, až si bude moct založit legálně Facebook. 🙂

Více o jeho příběhu se dočtete zde. Jak inspirující.

Dnešní náctiletí jsou opravdu vynalézaví a ví toho o počítačích a různých technologiích mnohem víc než já v jejich věku. V této souvislosti mi přijde poněkud úsměvná snaha některých rodičů mít přehled o jejich online aktivitách. Existují rodiče, kteří si myslí, že když mají přístup na Facebook jejich ratolesti, že to mají tzv. zmáklé a ví, co kde kdy s kým a proč. Možná se něco občas dozví, ale to opravdu důležité by takový rodič našel v nějaké úplně jiné aplikaci nebo na jiné sociální síti.

Položila jsem si otázku: Co je tohle za generaci? A navrhuji její označení písmeny DD – digitální děti. To proto, že žijí také v DD – digitální době. V době, kdy bez počítače neuděláte ani ťuk a kdy mnohé děti mohou učit své rodiče, jak držet krok se všemi těmi technickými vymoženostmi.

 

 

Věra Kepková
Věra Kepková
Online Marketing Manager ve firmě WTFdigital, s.r.o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KONTAKT