Ze života v aplikační bublině

Malí učitelé na velkém internetu
27 října, 2014
Být, či nebýt na Facebooku? To je, oč tu běží v roce 2015.
27 prosince, 2014

Moniku ráno vzbudil Smarter Alarm. To není obyčejný budík, který na Vás začne drnčet. To je mluvící budík, který Vám hned po ránu naservíruje informace, jaké chcete slyšet. Hlas je poněkud syntetický, bohužel zatím nic à la sexy Pepa Laufer z písně „Sbohem, lásko, já jedu dál“, jak by si přála. Nicméně budík jí poví, kolik je venku stupňů, co si má obléci, přečte i novinové titulky – samozřejmě z toho tisku, který ji zajímá – a také jí řekne, jaké úkoly ji dnes čekají.

„Uf, to bude zase den,“ řekne si Monika a vytáhne mobil z nabíječky. Včera byla neděle a mejdan se pěkně vydařil. Naťuká do telefonu věk, váhu, pohlaví a Alkoholometr jí poradí, že by do práce měla jet raději autobusem. Monika se tedy konečně zvedne z postele a jde do kuchyně. Výživový poradce už má pro ni návrh na ideální snídani, která dle aplikace bude nutričně vyvážená a povede k pozitivním změnám v jejím jídelníčku. No, tak uvidíme. Jen to dodržet.

Obleče se, jak jí „Pepa“ poradil, a jede do práce. Ví kudy, ale stejně listuje na CG Transit, co kdyby byla náhodou výluka. Po cestě hltá ve smartphonu 50 000 Quotes of Wisdom. „Old wine and friends improve wih age.“ Včerejšek se povedl, pomyslí si. Pokračuje ve čtení. „A boss creates fear, a leader confidence.“ To jí připomene, že se blíží do kanceláře. Tuhle hlášku dá na Twitter a jde makat.

Dá si druhé kafe a má necelých pět minut si dát v klidu cigaretku, protože pak to začne. Sedne k počítači a jede. Boj s prokrastinací vyhrává díky aplikaci Stay Focused, která jí pomůže „get the shit done“. Když zvládne do oběda svou obvyklou várku práce, otevře jiný prohlížeč (bez „nablblé“ anti-prokrastinační aplikace) a začne číst svůj oblíbený módní blog. Pak mrkne na Lunchtime.cz a vybraný pokrm dá napřed schroupat aplikaci Fitweb, která zaznamenává její kalorický příjem. Považuje ji za extra motivační, protože z firmy se tam hecuje ještě s třemi kolegyněmi. Na Facebook nemůže – je globálně blokovaný.

Odpoledne zvládne Monika ještě pár schůzek, které jí připomene Evernote, a pak hurá cvičit. Od té doby, co má Gym Tracer, nepotřebuje ani trenéra. Tato chytrá aplikace sleduje její pokroky za ni a nabízí super 3D animaci cviků. Přemýšlí, že si stáhne ještě Nike+ kvůli běhání, které má ráda. A co víc. Nike+ umí i nahlas fandit díky zabudovanému audiu.

Večer se ještě mrkne do telefonu na Rande. Včera si tam dobře pokecala s jedním klukem. Byl vtipný a jeho foto mělo hezký beauty filter – tak sexy, že se skoro bojí, jak by vypadal ve skutečnosti. No nic, ještě se podívá na starý dobrý Facebook. Ten ji v poslední době trochu nudí, stejně teď se všemi chatuje přes WhatsApp.

Dneska – ostatně jako každý den – dostal Moničin smartphone pěkně zabrat. Baterka už dochází a telefon začíná vyhrožovat, že se vypne. Monika si naštěstí včas uvědomí, že nejlepším přítelem chytrého telefonu je blbá šňůra od nabíječky, a tak dá telefon přes noc nabít. Třeba se jí bude něco hezkého zdát. Možná o Pepovi.

Věra Kepková
Věra Kepková
Online Marketing Manager ve firmě WTFdigital, s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KONTAKT