Netflixová revoluce
2 prosince, 2020
Milý Micíku…
11 června, 2021
Netflixová revoluce
2 prosince, 2020
Milý Micíku…
11 června, 2021

Cenzura byla vždy nástrojem k potlačení nevhodných informací, typická pro totalitní systém vlády. Jen jeden názor je správný, politicky korektní, ostatní je třeba nekompromisně blokovat. Také jste si všimli, jak se nám plíživě vtírá do života? Dnešní pojetí demokracie asi není tím, čím bývalo…

Sleduji trendy týkající se sociálních sítí. Je to nejen moje práce, ale celkově mě to baví a velmi často i pobaví. Předem podotýkám, že nejsem nějaký „závislák“, který ve volném čase hraje na Facebooku hry, protože nemá lepší nápad, jak trávit volný čas. Spíš se na sítě dívám z pozice vědomého pozorovatele, který zkoumá nové funkce a trendy. Musím říct, že léta jsem Cukroušovi „fandila“, napřed ze svého fejkového profilu, později z opravdového. Dokázal krásně oblbnout lidi, kteří pod rouškou přátelství odhalovali na internetu svůj soukromý život. Každý se odhaloval do té míry, jak mu to jeho inteligence dovolila. (Jé, aha, moje příspěvky jsou vlastně veřejné. – A tak podobně. 😊) A i když vás nevidí nahé vaši rádoby přátelé, tak algoritmus rozhodně ano. Protože ten moc „neočůráte“, a to i v případě, že Facebook používáte výhradně k udržování všeobecného přehledu (myšleno šmírování kdo s kým, co, kde a jak).

Bylo, nebylo, za devatero horami a devatero řekami bylo jedno silikonové království, kde se každý chtěl stát programátorem. Dříve tam každý chtěl být herec nebo herečka, ale tu dobu odvál Facebook. Kačerovi končilo volební období a opoziční politická garnitura ho neměla moc ráda. Měl velký zobák, do kterého si neviděl, a občas jedna packa nevěděla, co tweetuje druhá. Bylo to zajímavé a mělo to své podporovatele. Vlastně jich bylo docela hodně. Je dost možné, že kačer ty volby vlastně vyhrál, ale dokázat sčítacímu stroji poháněnému softwarem Dominion, že udělal chybu, se mu nepodařilo. Toť spekulace…

Ti, kteří měli kačera rádi a volili ho, se ale do země nepropadli. Přesunuli se na jinou sociální síť, kde by mu mohli fandit, protože Cukrouš jeho fanouškem rozhodně nebyl. Ta síť se jmenovala Parler a klidně bych vám sem na ni dala proklik, ale už je pozdě. Cenzura začíná mít dlouhé prsty, a tak to šlo docela rychle. Apple vyloučil Parler z AppStore, Google z Google Play a poté ji odpojil i Amazon od svých cloudových služeb. Jaká je třešnička na dortu? Říká se, že ze sítě Parler bylo hacknuto 70 TB zpráv, videí a informací o uživatelích. Že jste neslyšeli, co je TB? Tedy pro lepší představu 1 terabyte (TB) se rovná 1 000 000 000 000 bytů a tedy 1 000 giga bytů (GB).

Já si to vysvětluji tak, že cenzura je zpět. Už to není pouze televize a rozhlas, jako tomu bylo v minulosti, ale přidaly se k tomu sociální sítě, kde si budeme muset dávat pozor. Jen jeden názor je správný a korektní. Nebudeme-li ho znát a říkat (či psát na Facebook!) opak, může to mít negativní důsledky.

Všimněte si na tomto příkladu ještě toho, že sociální síť Facebook se postavila nad zákon země, ve které vyrostla. Podněcuje-li někdo veřejně k násilnostem, měla by to řešit policie a stát. To se nestalo. Cenzorem byl v tomto případě provozovatel sociální sítě. Někdo může argumentovat tím, že sítě jsou v soukromém vlastnictví a mohou si rozhodovat, jak chtějí. Tento argument mně ale přijde lichý, protože když si jako milovník kávy otevřu soukromou kavárnu, tak budu muset dodržovat zákony České republiky, vyplnit kupu papírů, dodržovat hygienické předpisy atd. A pokud se mi v kavárně někdo začne prát a působit výtržnosti, tak na něho mohu zavolat policii a ta musí jednat jen na základě zákona a na základě důkazů.

To samé by mělo platit i v případě sociálních sítí. Když někdo na sociální síti porušuje trestní zákon, nechť to řeší orgány činné v trestním řízení. Myslím si, že je přece nepřípustné, aby cenzora dělal soukromý provozovatel sítě. Vnitřní pravidla pro komunitu, popř. libovůle sociálních sítí, nesmí být nad našimi právy zaručenými Ústavou a Listinou základních práv. Tím mizí lidská svoboda a nastupuje digitální diktatura.

Opakované poučení…

Rozmyslete si, jaká data komu dáváte. Pro sociální síť je člověk a informace, které o sobě poskytne, jen produkt, který se dá zpeněžit. A vítejte v další fázi vývoje orwelovského světa, kde se v nejmocnějším státě na světě týdny sčítají volební výsledky při existenci digitálních technologií, o kterých se nikomu před pár lety ani nesnilo. Jako by nestačilo, co se dělo v USA v posledních měsících. Teď jedna „parta“ vtrhne do Kapitolu a následně druhá „parta“ se už na Facebooku těší, jak ti první přijdou o práci a budou vyloučeni ze společnosti. Obě skupiny, zdá se, mají společný jmenovatel, a to vzájemná nevraživost a rostoucí chudoba, zejména ta duševní. Bůh ochraňuj Ameriku a dej jí sílu, aby třeba uměla příště sečíst hlasy rychle a transparentně jako některé digitálně zaostalé země.

Věra Kepková
Věra Kepková
Online Marketing Manager ve firmě WTFdigital, s.r.o.

1 Comment

  1. Klára napsal:

    Skvělý článek, Věrko! Netflixová revoluce byla tedy taky super, ale tohle uhodilo hřebíček na hlavičku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *