Čističi / The Cleaners
11 května, 2018
Ztraceno v překladu
11 září, 2018

technostress

Moderní technologie nám v mnohém usnadňuje život. Posíláme e-maily, fotografie, videa na druhý konec světa, sdílíme své životy na sociálních sítích a vyřizujeme pracovní povinnosti třeba i na palubě letadla. Vždyť připojení k internetu je dnes možné i v 10 kilometrech nad zemským povrchem.

Ruku v ruce s tímto pokrokem ale přichází i stres, respektive nový druh stresu. Když technologie začne negativně ovlivňovat naše zdraví a štěstí, mluvíme o technostresu. Být pořád na příjmu a k dispozici se totiž může negativně podepsat na našem zdraví. Když pominu extrémní dopady technostresu, jako je migréna, nespavost, chronická únava, tak je tu i skutečnost, že nám život proplouvá mezi prsty a my ztrácíme schopnost užívat si přítomný okamžik.

Albert Einstein prý řekl, že pokud muž líbá ženu a současně dokáže bezpečně řídit automobil, znamená to, že polibku nevěnuje pozornost, kterou by si zasloužil.

Technostres je často spojován s vlastněním chytrého telefonu, který se stal nejen moderní záležitostí, ale i pracovní nutností. Hodně zaměstnavatelů dává svým zaměstnancům takový telefon jako benefit v rámci pracovního kontraktu. Očekává za to od nich, že budou kdykoliv na příjmu a připraveni pracovat. Podle portálu Statista.com se počet vlastníků chytrých telefonů celosvětově rok od roku zvyšuje a v roce 2019 se jejich počet bude blížit 2,5 miliardám. Trend je tedy jasný.

Paradoxní je, že to jsou právě firmy a zaměstnavatelé, kteří by mohli svým zaměstnancům pomoci zvládat tento stres. Otázka, kterou si ale každý zaměstnavatel či podnikatel pravděpodobně položí, je, zda je to pro něj výhodné. Je zdraví a pohoda zaměstnanců důležitější než zisk?

Francie jako první vyspělá země dala v roce 2017 svým občanům-zaměstnancům nové právo. Právo odpojit se. Francouzi mají tedy v interní směrnici jasně napsáno, že pokud jim po skončení pracovní doby přijde e-mail od nadřízeného, mají právo ho až do dalšího pracovního dne ignorovat. Platí to pro všechny firmy s více než 50 zaměstnanci a cílem tohoto legislativního opatření je podpořit odolnost zaměstnanců vůči stresu.

Bývalý francouzský ministr školství Benoit Hamon situaci popsal slovy: „Lidé sice opustí svou kancelář, ale neodejdou z práce. Jsou k ní připoutáni elektronickým obojkem jako psi.“

Je skvělé, že aspoň jedna země si už nebezpečí technostresu uvědomila a snaží se zmírnit jeho dopad. Je tu aspoň nějaká šance, že se ostatní vlády inspirují a zavedou podobné právo i pro své občany. Být produktivní a dělat to, co nás baví, je krásná věc, ale pořád bychom to měli být my, kdo řídí náš život, a ne moderní technologie. Ta ať nám slouží, ale nezotročuje nás.

Věra Kepková
Věra Kepková
Online Marketing Manager ve firmě WTFdigital, s.r.o.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KONTAKT