Otevřu si láhev rumu
28 června, 2022
Copak dělá Micík?
13 prosince, 2022
Otevřu si láhev rumu
28 června, 2022
Copak dělá Micík?
13 prosince, 2022

„The bird is freed“, tweetnul Elon Musk poté, co si ho koupil za 44 miliard dolarů, a téměř okamžitě nechal eskortovat stávající top management z budovy. Asi za tím byly hlubší obavy, než že by provedli nějakou nepředloženost typu zabanovat účet dalšímu americkému prezidentovi. Řiďte a změňte firmu, když se management a část zaměstnanců potenciálně dohodne na společném odporu a Twitter musí fungovat 24 hodin denně.

Kdo jednou ptáka z ruky pustí, na střeše ho těžko lapne.

Bude to boj o svobodu projevu a pravidla platí pro všechny, nebo jen špinavý boj o zájmy a právo na jediný správný výklad pravdy?

Vypadá to, že začala nová éra Twitteru. Jaká bude? Stane se opravdu platformou svobodného projevu, nebo se zde bude dařit extrémistickým názorům a šíření dezinformací? Obojí je možné. Cynik by spíše dodal, že to vypadá, že žijeme v době, kdy se rozdíl mezi dezinformací a pravdou zkrátil ze 6 měsíců již jen na pár měsíců. A že se dějí věci. Spousta firem (Volkswagen, Pfizer, General Mills) pozastavila svoji inzerci na Twitteru hned po Muskově převzetí, i když samozřejmě platforma i pravidla fungují stále stejně a naopak zájem o to sledovat, co se děje nyní na Twitteru a s Twitterem, roste. Na samotném Twitteru si skupina „jízlivých“ uživatelů utahuje z firmy Pfizer, že konečně na základě platných pravidel Twitteru budou muset dokládat svá tvrzení také na základě dat a „peer-reviewed“. A že dokládat efektivitu testování jen na 8 myších vyvolává pochybnosti.

V každém případě se zdá, že na Twitteru zafungoval fakt-checking i na tweet prezidenta Bidena a po upozornění na „obsah“ se Bidenova administrativa rozhodla tweet smazat.

Když ptáčka lapají, (ne)hezky mu zpívají.

Elon se snažil koupit Twitter už nějaký ten pátek. Námluvy nebyly jednoduché. Celý proces nezačal úplně diplomaticky. Elon se rozhodl masově kupovat akcie společnosti a jakožto nejbohatší muž na světě se snažil o nepřátelské převzetí za tučnou sumu peněz. Vedení Twitteru odpovědělo strategií zvanou Poison Pill, aby se ubránilo. Tato strategie umožnila stávajícím akcionářům koupit akcie s výraznou slevou, aby se rozředily podíly nových investorů.

Někdo, kdo o sobě prohlašuje, že je zastánce svobodného projevu, v nich zřejmě vyvolával kopřivku.

Lepší vrabec v hrsti než holub na střeše.

Tohle přísloví platí i v Americe. Nakonec 44 miliard jsou dvě čtyřky a devět nul do kapsy akcionářů versus možné komplikace s novou legislativou jak v EU, od dubna 2022 byl schválen nový zákon o digitálních službách, tak v USA zákon o algoritmické odpovědnosti, který byl letos na jaře představen v kongresu. Chytrý akcionář větří možné problémy, minimálně ohledně vysvětlení veřejnosti, jak vlastně algoritmy sociálních sítí fungují. Oba zákony si kladou za cíl větší transparentnost a dohled nad algoritmy, které ovládají náš newsfeed. Jednoduše řečeno, ohnout si případně algoritmus dle aktuální politické/korporátní potřeby nebude možné. Jakže se jmenovala ta kriminální komedie? Už vím – Sbal prachy a vypadni.

Dva kohouti na jednom smetišti se nesnášejí a podobného peří ptáci k sobě táhnou.

Objevují se již první dohady, zda Elon obnoví Donaldovi Trumpovi twitterový účet. A vypadá to nadějně. Elon nedávno tweetnul, že sestaví speciální radu pro moderování obsahu s různorodými názory, která rozhodne, jak to nejen s Donaldem bude. O účet na Twitteru přišli například David Icke, Katie Hopkins nebo můj oblíbenec, bývalý investigativní novinář New York Times, Alex Berensen. Ten si ho po mimosoudním dohodě s Twitterem už získal zpět. A právě i ta dohoda jen potvrdila, že jeho konspirační teorie ohledně Pfizeru se potvrzují jedna za druhou a já s jeho názory souzním.

Na druhou stranu bývalý vůdce Ku Klux Klanu, David Duke, může klidně dál zůstat zabanovaný. A všimli jste si, že je na Twitteru stále mluvčí hnutí Talibán Suhail Shaheen? Ten tedy nevadí? Speciální rada pro moderování obsahu bude mít jistě plné ruce práce. Potíž sociálních sítí jako Facebook i Twitter je v algoritmu, vytváří různorodá smetiště stejně smýšlejících kohoutků, kteří obdivují svého vůdčího kohouta či egem potrefenou slepici  a nechápou, jak si někdo jiný na jiném smetišti může myslet něco jiného. Dřív si to lidé vyříkali v hospodě, dnes se dá protivníkovi „ban“. A politici, korporace a agentury se radují, mohou cílit reklamu a kydat na smetiště ten správný hnůj.

Běda té slepici, na které se jestřáb učí.

Učí a také útočí. Pro globalisty v čele s „filantropem Gatesem“ (musím dát uvozovek) je obnova svobody projevu a zastavení korporátní cenzury hrozbou pro jejich další plány. Některé elity prostě vědí, co je pro naše dobro. A protože Musk hrozí, že zvrátí nejen Gatesovu tolik vytouženou cenzurní politiku, již nyní čelí hněvu neziskovek financovaných tímto sociálním inženýrem. Gates je známý tím, že opakovaně vyzval Twitter a další technologické giganty, aby zastavily to, co on považuje za „dezinformace“ týkající se vakcín proti COVID-19 a opatření omezujících volný pohyb osob. Vrátit svobodu slova na internet nebude lehké. Tak uvidíme, jestli bude Elon za lovenou slepici, nebo se modrý ptáček stane jestřábem bojovného kohouta.🙂 Hezký článek na téma svobody projevu je na také serveru Zerohedge.

Pták potřebuje mávat křídly, aby zjistil, jestli může létat.

Pták je osvobozen. Uvidíme, jaký má Elon Musk plán. Vyrostl na softwaru, kombinace jeho zázračných a oborově různorodých firem je neuvěřitelná. Bez jeho Skylinku pro Ukrajinu by už měl rusko-ukrajinský konflikt možná dávno vítěze.

Do Twitteru napochodovalo 90 inženýrů a krizových specialistů z Tesly. Zatím bojuje s poklesem výnosů z inzerce po převzetí a také možná proto propouští 50 % ze 7 500 zaměstnanců, což samo o sobě je kontroverzní, protože podle platných zákonů porušuje pravidla pro takové masové propouštění.

Ale víte co? Možná to nebude takové drama. Musk je geniální. Třeba už ví, jak pozmění algoritmus a obohatí Twitter. Třeba právě v jednoduchosti, v nezavdávání si s politiky a v dodržování pravidel pro všechny bude ta síla. U významných lidí Twitter dříve ověřoval účty a označoval je za autentické. Musk počítá s tím, že toto zpřístupní každému za měsíční poplatek, což potrefené slepice a kohouti těžce nesou. A soukromě si myslím, že Musk tuší, že musí ukočírovat i pro Twitter vztah k politikům. Ale kdyby to nedokázal už před tím, těžko by vylétla do vesmíru jediná jeho raketa SpaceX.

Pár slov na závěr… Ptáci narození v kleci si myslí, že létání je nemoc.

Diktatura je pohodlná, na prostý lid musí být přísnost. Tak si to aspoň vládnoucí garnitura vykládá. S veškerou technologií, kterou máme k dispozici, kombinovanou se závislostí na konzumaci médií všeho druhu, bude boj o zachování demokracie těžký oříšek. Pokud vůbec bojovat budeme. A my ani moc nebojujeme. Průměrný člověk konzumující mainstreamová média a sociální sítě nebojuje. Rozdělen a rozdělován algoritmy v sociálních bublinách na sociálních sítích. Přežívá, bojí se inflace a bojí se vlastně všeho, co mu je médii předkládáno jako další hrozba, a hypnotizovaně na strašící titulky kliká a konzumuje obsah. Lidé často nevidí to, co mají pod nosem, nebo si to interpretují tak, jak je pro ně pohodlné, příliš zaměstnáni běžnými starostmi.

Elona budu sledovat dál, určitě mi dává důvod, proč být na Twitteru, byť jsem teď na všech sociálních sítích mnohem pasivnější. Nikdy jsem to nepřeháněla se sdílením svého soukromého života, ale v poslední době již nedávám např. Facebooku ani fotku z procházky na mé milované Šumavě. Ať si jeho algoritmus láme hlavu nad tím, proč mi to za to nestojí. Pták je volný a s tím přichází naděje.

 

Věra Kepková
Věra Kepková
Online Marketing Manager ve firmě WTFdigital, s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *