Digitalizovaný středověk

#FikusNaHrad!?
31 ledna, 2018
Čističi / The Cleaners
11 května, 2018

Jede to na oslíku, vyhlíží turisty a v ruce drží smartphone? Co to je?

Senegal je země mnoha kontrastů. Pro ty z Vás, kdo netušíte, kde se tato země nachází, jen upřesňuji, že ji najdete v západní Africe a jejím hlavním městem je Dakar. Jedná se o jednu z nejrozvinutějších a nejbezpečnějších zemí v celé Africe. V Čechách je jako destinace méně známá, protože ji v hledáčku velkých cestovek nenajdete. Nicméně pokud mluvíte francouzsky, klidně se do Senegalu můžete vydat po vlastní ose, vízum ke vstupu nepotřebujete, očkování jsou doporučená, nikoli povinná.

Obyvatelstvo je hrozně chudé, že si až těžko dovedu představit, že v naprosté většině afrických zemí je situace ještě horší. Je to jiný druh chudoby, než je v asijských zemích. V Asii jsou lidé také chudí, ale jsou hodní a laskaví směrem k turistům. V Africe jsou naštvaní. Turisté je na jednu stranu živí a potřebují je, na druhou stranu je nemají rádi a o životě v Evropě panuje hodně zkreslená představa. Nevím, zda za to může náboženství. Mírumilovný budhismus v Asii versus dobyvačný islám v Africe. Těžko říct. Bali jako asijská země je ale také částečně muslimská a lidé jsou tam milí.

Vracela jsem se do Senegalu po více jak deseti letech a celková atmosféra v zemi mi přišla mnohem horší. Lidé se mi zdáli tak nějak naštvanější, ceny samozřejmě vyšší. Plánovali jsme mnohem více výletů, ale z některých nakonec sešlo. I tak jsem se ale dostala do kontaktu s místními a dozvěděla jsem se plno zajímavých věcí, jako např. že pokud doma zapomenete USB kabel nebo nabíječku na telefon, tak to není žádný problém. Za rohem si ho koupíte. Hustota krámků s elektronikou je mnohem vyšší než počet krámků s potravinami. Nedává to smysl, stejně jako mnoho dalších věcí v Africe.

Povinná školní docházka je od 3 do 8 let, z toho první dva roky se děti učí Korán. Lidé tu celkově nejsou moc chytří. Ač bydlíte v pěkném hotelu s plným počtem hvězdiček, soukromou pláží a funkčním internetem, personál je lokální. 19 plus 7 je kolik, Madame? Myslela jsem si, že si recepční ze mě dělá legraci. Nedělal. Neumí sčítat a malují si čárky na papír, které pak za hlasitého: un, deux, trois… odškrtávají. Do základní školy opakovat matematiku se už asi nevrátí, tak jsem pánovi aspoň poradila, že ve svém chytrém telefonu možná bude mít kalkulačku. Následoval údiv v očích a krátké „Merci, Madame“. Ještě že ředitel hotelu byl Francouz a napadlo ho přivést si šéfkuchaře také z Francie, takže naše původně poznávací dovolená se zvrhla v „gurmánskou přeháňku“. Výborná kuchyně a koupání v moři jsou ostatně hlavní důvody, proč sem lidé a hlavně Francouzi jezdí.

Klidně bych tento článek mohla nazvat „Jak jsem se naučila mít ráda české cikány“. Je to tak. Po měsíci stráveném v Senegalu mám na ně úplně jiný pohled. Jsou to v podstatě civilizovaní lidé, kteří se docela úspěšně asimilovali. Pokládám si otázku, jak na tom budou asi ti uprchlíci, kterých Evropa již tolik přijala? Jistě si nezapomenou dát do batůžku svůj chytrý telefon, aby se nám více podobali. Obávám se ale, že chytrým telefonem jejich snaha podobat se nám, končí. Jejich středověký způsob myšlení včetně chybějících hygienických návyků a bláhová představa o životě v Evropě cestují s nimi. A to mě trochu děsí…

Jede to na oslíku, vyhlíží to turisty a v ruce to drží smartphone? Co to je?

Senegalec. S nulovou nadějí na lepší budoucnost…

Věra Kepková
Věra Kepková
Online Marketing Manager ve firmě WTFdigital, s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KONTAKT