Velký bratr a velká matka
27 dubna, 2016
ROHLIK.CZ
15 července, 2016

Drinking Beer Emoji Cartoon. 3d Rendering.

Možná jste také zaznamenali celosvětový rozmach emojis neboli emo-ikonek, které můžete používat napříč většinou sociálních sítí. Pravděpodobně jimi nadšeně zdobíte své příspěvky hlavně na Instagramu. Nejznámější sociální síť Facebook se v tomto ohledu také hodně posunula vpřed a svezla se na vlně. Facebook nám kromě klasických lajků dal nedávno na výběr ještě dalších pět možných reakcí. Dle studie z roku 2015 si každý den celosvětově vyměníme neuvěřitelných 6 miliard emo-ikonek. Celkem slušné číslo.

Původ samotného slova pochází z Japonska, kde vzniklo v letech devadesátých a je složeninou dvou slov: E (jako obrázek) a MOJI (jako písmeno). Jejich vynálezce Shigetaka Kurita původně zamýšlel využít emojis pouze v telekomunikacích, což se i stalo, ale jejich čas měl teprve přijít. V roce 2011 je s velkou pompou do světa pustil Apple, když je integroval do svých iPhonů. Zvykli jsme si na ně velmi rychle a jejich využití den ze dne roste. Někdo je používá střídmě, jiný pomocí emojis vysvětluje třeba celosvětovou změnu klimatu.

Ovšem jste-li dnes fakt velká celebrita, máte už svou vlastní kolekci emojis. Už ani nevím, jak se mi to stalo, že jsem se stala fanynkou návrháře Karla Lagerferda. Asi za to můžou kočky. Hlavní důvod, proč Karla na sítích sleduji, je jeho rozmazlená kočička Choupette, která posloužila jako inspirace ke tvorbě jeho osobních emojis. Asi se shodneme, že je to kýč, kterému není rovno, ale světe, div se, ostatní ho nadšeně následují. Pokud náhodou máte zájem, tak jsou ke stažení zdarma zde.

Znáte Kim Kardashian? Ano, to je ta s velkým zadkem. Nikdo pořádně neví, co vlastně umí a v čem je dobrá, tedy kromě toho zadku. Je krásným příkladem toho, že na pozadí můžete postavit svou osobní značku. Takové pozadí v popředí. Toho hesla se drží a uvedla na trh zadnicové emojis zvané Kimojis. Zajímal by mě podíl mužů a žen, kteří si apku stahují, ale jen tak hrubým odhadem bych si tipla, že to budou hlavně muži. OK, proti zadku žádný dišputát. Já fakt lidi nesoudím, jen se zájmem pozoruji…

Celá ta záležitost kolem emojis došla tak daleko, že v tom začal být malinko chaos, a tak vznikla Emojipedia, abychom se v tom lépe vyznali. V této encyklopedii najdete seznam všech emojis, které dosud existují, a můžete sledovat ty, které momentálně nejvíc frčí. Rozdíly v jejich používání se liší i podle zemí. Ve Francii si oblíbili srdíčka, Američané pro změnu používají stereotypní ženské symboly, jako jsou červené lodičky a rtěnka. Emojis pronikly paradoxně i do politiky. Když Finsko oznámilo třicet symbolů své země, vyjadřovalo se i v emojis. Zvolilo si např. telefon Nokia 3310, heavymetalového fanouška nebo muže a ženu v sauně. Více zde.

Nejvíce jedou podle mě v emojis Asiaté. Podnětem k tomuto článku je vlastně můj bývalý spolužák z vysoké – Číňan s legračním jménem Bin. Jak si dovedete jistě představit, kulturní výměna tekla proudem všeho, co bylo po ruce. Víno, saké, občas pivo. Naučili mě hrát obstojně ping pong a já jim zato vařila český guláš s rýží. Prostě multikulturní Francie. Díky Facebooku jsme v kontaktu pořád a já jsem si nedávno všimla, že Bin už přečetl v emojis celou knížku. Jmenuje se Emoji Dick a je to překlad knihy Moby Dick napsaný celý v emoji ikonkách. Je to vlastně univerzální kniha napsaná univerzálním jazykem.

Mně to na první pohled přijde jak návrat do jeskyně, kde si lidé také malovali.

Věra Kepková
Věra Kepková
Online Marketing Manager ve firmě WTFdigital, s.r.o.

Comments are closed.

KONTAKT