Velký bratr a velká matka

Milujte své hejtry
29 března, 2016
Emojis
3 června, 2016

Všichni jsme museli jako malí poslouchat maminku. Některým se ovšem v dospělosti nepodaří odstřihnout pupeční šňůru. Buď se jim nechce, nebo – což je horší – zjistí, že nemohou. Často musí sklopit svá malá ouška a dělat, co říká. Svoboda internetu je ohrožena. Ptáte se kým? Evropskou politickou elitou, v jejímž čele stojí Angela Merkel alias „Mutti“ (pozn. německy maminka).

Mutti jako správná maminka ráda vaří, peče, smaží a griluje. A pak tím samozřejmě krmí své ratolesti, což je součást výchovy, aby byli tlusťoučcí, roztomiloučcí, nekladli hloupé otázky a hlavně odpor. Pozvánka na „grilovačku“ může mít hodně podob. Tu pořádá rodinnou oslavu pro blízké francouzské přátele, tu zase pro změnu zkouší upéct dobrou pizzu nebo podbízí své vlastnoručně upečené bratwursty v Anglii netušíc, že Angličani nedají dopustit na své vlastní párečky, které jsou už léta součástí tradiční anglické snídaně, a do jejich výroby si moc mluvit nenechají.

Je celkem dobrou kuchařkou, aspoň na evropském kontinentu jsou její večírky vyhlášené. Jednoho dne si Mutti řekla, že tentokrát se pustí do něčeho sladkého a pozve Cukrouše, aby také okusil její vyhlášenou kuchyni. Mark Zuckerberg, kterému já už nějakou dobu bez dovolení přezdívám Cukrouš, totiž leží Mutti trošku v žaludku. Je jako špatně uvařený Eintopf, do kterého se přidává od všeho trochu a výsledek je překvapivě chutný. I přes svůj mladý věk je Mark velice šikovný (dokázal se např. při svém pracovním vytížení oženit), chytrý (přijali ho na Harvard) a navíc veliký lidumil (postaral se o jeden největších filantropických darů v dějinách). Slušný výkon na tak mladého kluka.

A tak Mutti upekla dort a poslala pozvánku na dětskou party.

Místo: Berlín

Datum: 25. 2. 2016

Téma: ilegální obsah na internetu

Mutti umí počítat a chápe, že 80 miliónů strávníků je 80 miliónů strávníků – to je obrovské číslo. Problémem jsou tmavé brownies, které si ve velkém upekla, některým moc nechutnají. Často slyší, co sis upekla, to si taky sněz. Mutti ale hledá chybu v jejich prezentaci místo, aby začala řešit samotné těsto a jeho ingredience. Ono totiž budou příští tok v Německu volby a Mutti dobře ví o důležitosti předvolebního gulášku. Musí být dobře ochucený se spoustou libového masíčka, aby všem šmakoval. Momentálně jí ovšem leží v žaludku celý ten internet, je pořád takový nechutně svobodný. Navíc na Facebooku lidé její brownies pořád kritizují.

I nechala Mutti Cukrouše několikrát oběhnout Brandenburskou bránu, aby mládí trochu vytrávilo, ale pak už pěkně musel za ní řešit tu všudypřítomnou xenofobii ohledně migrantů, co se šíří na Facebooku. Někdo by si možná mohl říct, že se v Německu ocitl pod tlakem. Nenechte se mýlit, vždyť přeci dostal čokoládovou medaili od věhlasného německého nakladatelství Axel Springer. Mimochodem onu cenu si toto nakladatelství „vycucalo z prstu“ a udělilo ji vůbec poprvé. Asi i naposled.

Cukroušova máma je povoláním psychiatrička, takže kluk by mohl být hodně odolný a na ledaco připravený. Minimálně manipulaci by mohl mít zvládnutou. Ostatně na problémy s evropskou legislativou jeho americká firma naráží v poslední době celkem často a vypadá to, že v budoucnu to bude ještě častěji. Mutti to totiž jen tak nevzdá a nechala se slyšet, že pokud bude chtít, tak může celý ten internet, pro blaho svých občanů, i vypnout. Vždyť poskytovatelé internetového připojení jsou velké firmy, které jsou často napojeny na stát, a politická lobby vždy byla, je a bude…

Jak tedy udržet internet svobodný? Je to vůbec možné? Je to vůbec dobré? Možná, že když budete hodně bohatá a vlivná firma a začnete třeba testovat poskytování internetového připojení ze vzduchu, můžete chvilku létat se svým balónem nezávisle na státech a držet kurz dle politického klimatu. Zajímavá představa. Možná reálná. Tak uvidíme, jak dlouho Cukroušovi jeho poslušnost vydrží…

Věra Kepková
Věra Kepková
Online Marketing Manager ve firmě WTFdigital, s.r.o.

Comments are closed.

KONTAKT