Papežská apka
27 února, 2019
Facebook je pro starý
26 července, 2019

Když jsem před pár lety byla v Thajsku a viděla jsem, jak pejsek nebo opička umí za pomoci svých páníčků hezky jezdit na skůtru, tak jsem jen nevěřícně zírala. Pejsek seděl na sedačce před pánem, pacičky jako páníček na řídítkách tvářil se, že ho to baví. Opička neměla ambice „řídit“, ale seděla za řidičem a přidržovala se ho na zádech. Prostě Thajsko. Nádherná země, která je dostupná pro jakýkoliv budget. Můžete tam pobýt za levný i drahý peníz. Zážitky budete mít v obou případech na celý život. Já mám nejvíc v paměti různé zážitky se zvířaty.

A jízdou na skůtru jejich šikovnost rozhodně nekončí. Ona taková opička s iPhonem je docela zábavná podívaná. V tomto videu se můžete podívat, jak šimpanz bravurně ovládá iPhone. V aplikaci Instagram si se zájmem prohlíží obrázky a tam, kde vidí jinou opici, jeho pozornost vydrží mnohem déle. To tento pejsek dobře ví, že musí bojovat o pozornost svého páníčka s chytrým telefonem, takže když má příležitost, telefon ukradne a nechce ho dát zpátky. Možná výměnou za pořádnou honičku na poli. A nakonec v tomto videu si dva kočičáci oblíbily hru na kočku a myš skrze obrazovku tabletu a náramně se u toho baví. Už to tak vypadá, že technologické „hračky“ upoutávají pozornost zvířátek. Největší míru zvědavosti mají, zdá se, opice. Koneckonců podle Darwinovy teorie mají k lidem nejblíž.

Kdysi dávno, dlouho před vymyšlením prvního iPhonu, napsal Friedrich Engels, německý filozof a ekonom, knihu „Podíl práce na polidštění opice“. Je tam spousta zajímavých myšlenek a škoda, že se autor nedožil digitální revoluce. Jako příklad uvedu vývoj ruky. V knize se píše, že se naši předkové na přechodu od opice k člověku učili po mnohá tisíciletí přizpůsobovat svou ruku stále těžším a těžším úkonům. Než byl křemen opracován lidskou rukou na nůž, uplynulo pár miliónů let. A ruka, která uměla vyrobit nůž a jiné nástroje, potřebovala další milióny let vývoje k tomu, aby dokázala namalovat obraz nebo hrát na klavír. Všimněte si, že vývoj jde směrem vzhůru, k stále těžším a těžším věcem.

Těžko říct, kdy se to takzvaně seklo a s vývojem ruky to začalo jít z kopce. Jistě, jsou mezi námi pořád manuálně zruční lidé, ale přiznejme si, že se jedná hlavně o starší generaci. Kdo z mladých umí dnes něco rukama vyrobit? Je velká poptávka po řemeslnících, ale nikdo se to nechce učit. Být truhlářem nebo zedníkem není v současné době moc populární. Trendem je mít dobře placenou práci, v teplé kanceláři, kde se lidská ruka uplatňuje zejména při klikání na myš. Jak by řekl klasik: Pokrok nezastavíš… Degradaci ale také ne. Dokonce to vypadá, že degradace bude rychlejší a nebudou k ní třeba miliony let.

Co tedy bude dál? Nemyslím zítra, nebo za 10 let, ale třeba za 1000 let. Vývoj kostry je u konce a má podobu Homo sapiens. Kde není vývoj, nastupuje degradace. A to platí i v případě lidského těla. Svým životním stylem tomu mnozí z nás rozhodně nepomáhají. Dnešní třicátníci mají problémy s páteří od dlouhého sezení u počítače. (Zvláště pokud propařili pubertu na počítači a sport je pro ně cizí slovo.) Dovolím si zaspekulovat, že pokud to půjde s vývojem umělé inteligence takovýmto tempem vpřed a bude postupně nahrazovat tu přirozenou, naučíme se při určitých aktivitách fungovat na auto-pilota přímo z gauče. Když nebudeme muset tolik používat mozek, za pár generací zlenivíme a zakrníme. To bude sranda! Vládnout už nebude Babiš, ale Cortana* a jí podobná techno-individua, která budou zařizovat vše za nás. My se budeme válet na gauči, odkud uděláme věci do práce, objednáme si dovolenou, jídlo, zavoláme mámě, v podstatě uspokojíme všechny (hlavně nižší) pudy z Maslowovy pyramidy potřeb. Od člověka se v podstatě bude chtít jediné: připojit se. A ke štěstí bude stačit naučit se s nejnovějším telefonem nebo jiným udělátkem, kde budeme jen koukat na obrázky, klikat a lajkovat.

A to jsme zpět u toho videa s opicí, že? 😊

*Cortana = virtuální asistentka vytvořená firmou Microsoft.

 

Věra Kepková
Věra Kepková
Online Marketing Manager ve firmě WTFdigital, s.r.o.

2 Comments

  1. Vladimíra napsal:

    To je bezvadně napsáno. Mám tentýž názor, přestaneme pracovat a zopičíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KONTAKT