Podíl Instagramu na polidštění opice
14 května, 2019
Lásky na Facebooku
1 října, 2019

Je tam táta, máma, děd i babka,

fotí všechno možný.

I spadaná jablka.

Kde na to ty lidi ten čas berou?

Kdo nemá práci, možná…

Ale proč ten zbytek?

Že se na to nevy…?

 

Jak jsme tam tomu Cukroušovi pěkně naskákali. Dobrovolně si vytváříme profily, sdílíme informace z našeho života, krmíme algoritmus naším chováním, aby marketéři, jako jsem já, na vás mohli dobře cílit reklamu. Vlastně vám za to děkuji. Cílení se neustále vylepšuje a kdybyste tam nedávali tolik informací, nešlo by to tak hezky od ruky.

Nedávno mě ale znepokojila zpráva o novém trendu, který se šíří mezi mladými ve věku 10 až 15 let. Této generaci zdá se býti Facebook ukradený, protože tráví čas na Tik Tok. Hledám tedy, co je Tik Tok, a nacházím, že se jedná o aplikaci, která patřila suverénně k těm nejstahovanějším mobilním aplikacím za minulý rok. V popularitě překonala dokonce Instagram.

Cílí na žáky základních škol a velký Google k ní přidal popisek: „TikTok je čas strávený mezi chvílemi, kdy se musíš chovat, jak se patří. Není to YT, není to IG, není to nic upraveného v editoru – jsi to ty v pyžamu v ložnici o půl osmé ráno, když si čistíš zuby. Je to skutečné. Je to neupravené. Je to příběh vyprávěný během 15 sekund.“ Aha, takže vlastně „kraviny“, které jsme běžně dělali o přestávkách, se díky této apce mohou natáčet na mobil, dělat z nich krátké spoty a následně sdílet. Kladné body dávám za to, že aplikace podporuje pohybovou aktivitu dětí mimo vyučovací dobu. Hýbat se o přestávce je rozhodně lepší než sedět v lavici a hrát hru na mobilu. Tím ale moje kladné hodnocení končí.

Nyní si představte video, kde žákyně druhého stupně ZŠ tancuje v sukýnce a různě se nakrucuje, jak to holčičky umí. A takovýchto holčiček je tam hodně… Je jich tam dokonce tolik, že tato aplikace přitahuje pedofily jako bonbón vosy. A ti neváhají tato videa mezi sebou sdílet a různě komentovat. Nevím, jak v ČR, ale třeba v multikulturní Británii je z toho docela velký skandál. Tvůrci aplikace se ale dušují, že mají situaci pod kontrolou a že kontrolují obsah videí, která porušují jejich zásady komunity. Více si můžete přečíst zde. Po přečtení budete mít radost, že Vaše dítě chodí do základky v ČR, kam sice sláva Tik Toku dosáhla, ale asi to nebude tak hrozné. I když co já vím… Musela bych si aplikaci stáhnout a začít tomu věnovat čas. A čas je něco, čím zrovna neoplývám, a vybírám si, komu a čemu ho budu věnovat.

Tak o tom aspoň píšu na blog. Pokud si stěžujete, že Facebook je plný reklam, buďte v klidu. Je to slabý odvar toho, co nás v budoucnu čeká. Trend je jasný a opatrnost je opravdu na místě. Díky nástroji Google Analytics vím celkem přesně, jaký typ lidí můj blog čte a že děti ve věku 10 až 15 let mezi nimi nejsou. Moje publikum jsou dospělí lidé, kteří mají děti a jsou teď na Facebooku a mohou žít v představě, že tato síť je pořád číslo jedna a že když si stáhnou Facebook Parental Control, tak tím mají situaci pod kontrolou. Ale co Tik Tok a vaše děti?

Věra Kepková
Věra Kepková
Online Marketing Manager ve firmě WTFdigital, s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KONTAKT