50 odstínů pleti
28 srpna, 2015Je libo digitální náhrobek?
27 října, 2015Za devatero horami a devatero řekami, v jednom z nejmenších amerických států Maryland, se nachází obří skleněný zámek, kterému se říká NSA (National Security Agency = Národní bezpečnostní agentura). Není to ale zámek ledajaký, milé děti. Shromažďují tam a vyhodnocují tam velice důležité informace. Pan král tam má dokonce i pravomoce, které nemá žádná jiná z bezpečnostních složek USA. Může např. odposlouchávat telefony, číst e-maily a dělat další věci, na které nepotřebuje soudní povolení.
Poddaní někdy tomuto zámku přezdívají „No Such Agency“, protože pověst zámku je opředena mnoha mýty a tajemstvím ohledně jeho činnosti. Ano, milé děti, šmírují nás. Občas se jim sice nějaký chrabrý rytíř postaví na odpor – naposled to byl jeden udatný bojovník z rodu Wikipedie (více zde), ale dopadne to vždy stejně, prohraje, olíže si rány a odcválá na svém oři tam, odkud přišel.
„A paní učitelko,“ ptá se Pepíček, „jak se možné, že nás takhle sledují?“
Pomáhají jim k tomu nové technologie. Tak schválně, kdopak z vás má už nainstalovaný nový Windows 10? Řada expertů o něm mluví jen v superlativech, má spoustu nových funkcí a navíc je jeho instalace zdarma. Po bližším prozkoumání je jasné, že jeho špehovací potenciál je opravdu lepší než kdykoliv předtím. Windows totiž odesílají vaši historii prohlížení internetových stránek, kontakty i události z kalendáře těm, kteří taková data analyzují. A to není všechno. Odesílají i data o psaní na klávesnici a dotykové obrazovce, dále posílají též informace o vaší poloze i o historii vaší polohy, nebo třeba o využívání hlasové asistentky Cortana, která tedy zatím není v češtině, což se jistě brzo změní.
Komu jsou data určena? No, přeci Microsoftu a dalším „důvěryhodným partnerům“.
Jistě, šmírování bylo možné i předtím, ale ne v takové míře jako teď. Samozřejmě se nabízí možnost nepřecházet na nejnovější verzi, ale může se stát, že z taktických důvodů Microsoft jednoho dne přestane podporovat staré verze operačního systému a nezbude nic jiného než systém upgradovat. Ve skleněném zámku pracuje kolem 40 000 poddaných. Jsou mezi nimi dráteníci, kolomazníci, alchymisté, ponocní i čepičáři. Pracují ve dne v noci. Máte s tím problém? Rohovou komnatu obývá kat!
Pro zvědavého Pepíčka teď něco málo z dějepisu. Konkrétně se podíváme na nastavení americké legislativy. Za vzorový dokument založený na lidských právech bývá považována americká ústava poprvé přijatá v roce 1787. Postupem času a díky různým dodatkům však nekompromisně změnila svou původní podobu. Tak třeba koncem roku 2011 prezident Obama podepsal National Defense Authorization Act, což je v podstatě zákon, který umožňuje zatýkat civilní obyvatele bez obvinění nebo soudního rozhodnutí kdekoliv na světě (podrobněji zde).
V červnu tohoto roku byl prezidentem Obamou podepsán Freedom Act, který se tak stal součástí zákona. Tento legislativní počin plynule navázal na Patriot Act, díky němuž se mohlo ve skleněném zámku legálně odposlouchávat a jehož platnost skončila 1. 6. 2015. Že by to byl konec odposlechů, když je v názvu „Freedom“? Ani náhodou! Odposlouchává se dál, jen jinak. Místo státu to dle nového zákona budou dělat korporace. Aha, tak proto ten nový Windows 10, který byl uveden na trh téměř okamžitě. No, já zatím zůstávám u verze 7. Ale pokud chcete, stáhněte si desítku, jenže pak zazvoní zvonec a to bude svobody konec.