Muzeum internetových fosilií
13 září, 2016
Albertův novoroční dopis
1 ledna, 2017

Vybavujete si první postkomunistické kreslené seriály, které k nám přišly z USA? Jaký byl Váš nejoblíbenější? Já měla ráda strýčka Skrblíka. Toho nechutně bohatého kačera, který každý den krauloval ve svém bazénu plném peněz a dával lekce o životě svým malým kačeřím synovcům. Ostatně to byla jedna z prvních „Disneyovek“ u nás a jedna z nejslavnějších v globálním měřítku.

Často teď v poslední době diskutujeme se Stephanie o americké politice a blížících se volbách. Jednak nás obě baví tu šarádu sledovat, ale jak se to blíží, tak ona, chudák, pořád neví, komu na dálku vlastně ten hlas dá. Tak jí v legraci navrhuji, aby to dala kačerovi. Jak krásně se jim kačer Donald za několik let zhmotnil! Kdyby se toho byl dožil Carl Gustav Jung – objevitel principu synchronicity, měl by určitě velkou radost. Když totiž Donald Trumph mluví, tak se mu v důsledku plastických operací z úst vytvořil takový hezký kačeří zobáček, čímž nejslavnější Disneyho kačera nápadně připomíná. Z tohoto úhlu pohledu by si vyhrát zasloužil. Druhá věc je samozřejmě jeho politický program…

Donalda sleduji i na sociálních sítích, nikde sice nejsem fanoušek, aby si to náhodou algoritmus Facebooku nevysvětlil tak, že jsem fanda jeho politiky a nezačal mi ještě víc tyto informace strkat na můj timeline. Děkuji, nechci. Být správcem jeho Facebooku by ale byla výzva. Donald má neuvěřitelných 10 a půl miliónu fanoušků, což sice není tolik jako největší fotbalové hvězdy typu Ronaldo, ale papeže v pohodě strčí do kapsy. Komunikaci má absolutně pod kontrolou a jeho organický dosah by jistě zvýšil nákupní konverze pěkné řádky eshopů. Donald ale nic neprodává. Vlastně oprava. Prodává na sociálních sítích sebe, své názory, svá přesvědčení a svou vizi nové Ameriky. ( #MakeAmericaGreatAgain )

Komentáře pod příspěvky vždy vypadají, že s příspěvkem souhlasí. Že by ho fakt všichni měli tak rádi? No, možná ti, co projevili názor jiný než Donald, byli vymazáni či rovnou zablokováni, aby jeho Facebook budil dojem, že vlastně ani žádného konkurenta, natož odpůrce, potažmo hatera nemá. Správci jeho Facebooku a dalších sociálních sítí, kde působí, budou zřejmě hodně netolerantní k jiným politickým názorům, ostatně netolerantní je i sám Donald. Slovy Stephanie: „He insults everybody unless you are man, white and rich.“

Nemají to jednoduchou volbu ti Američané. Ono není moc z čeho vybírat… Ani my v ČR jsme na tom nebyli v uplynulých volbách s možnými kandidáty na prezidenta nějak dobře. Chybí nám osobnosti, jako byl Václav Havel. Jednu chvíli to vypadalo, že se rozhodne mezi naším současným prezidentem a chodící reklamou na Rohypnol. V USA je to ale o to horší, že jejich demokracie je založena na tzv. prezidentském systému, kde se prezident podílí významnou měrou na vedení státu a je např. i vrchním velitelem ozbrojených sil. To v naší tzv. parlamentní demokracii, kde je u moci hlavně parlament, je prezident pouhou figurkou. U nás navíc obzvlášť vyvedenou.

Osoba našeho pana prezidenta je často předmětem humoru, sociální sítě nevyjímaje. Pozadu není ani postavička jeho protikandidáta šlechtického původu. Kdo ještě nezná jeho falešný profil na Twitteru, který má více followerů než jeho oficiální účet, tak klikněte zde a pevně se držte. Je to docela jízda.

Bude, nebo nebude to kačer? Je v tom rozdíl? V zahraniční politice prý ano. V počtu fanoušků a followerů taky. Já jsem zvědavá hlavně na první příspěvek toho, který to nakonec nevyhraje.

 

Věra Kepková
Věra Kepková
Online Marketing Manager ve firmě WTFdigital, s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

KONTAKT